سفارش تبلیغ
صبا
مدیر وبلاگ
 
نویسندگان وبلاگ
آمار واطلاعات
بازدید امروز : 14
بازدید دیروز : 21
کل بازدید : 136092
کل یادداشتها ها : 111
خبر مایه


چهارشنبه سوری

منشأ وزمان پیدایش چهارشنبه سوری دقیقاً مشخص نیست. اما در ایران باستان، روز چهارشنبه آخر سال نحوست ‏داشته است و برای رفع نحوست، آتش را که مظهر فروغ ایزدی بوده است روشن می کردند و از روی آن می پریدند. ‏

باورود اسلام به ایران تا قبل از انقلاب اسلامی، این مراسم پابرجا ماند؛ چون آتش در اسلام جزو مطهرات است و هرچیز ‏ناپاکی که در آتش بسوزد پاک و طاهر می شود. از طرفی، اعراب هرچهارشنبه را نحس می دانند و نحوست این روز را ‏به وسیله ی افروختن آتش رفع می کنند.‏

به هر حال این رسم تاکنون در ایران به جا مانده است و در تمام ایران انجام می شود.‏

از یک هفته مانده به عید شهر وضعیت خاصی به خود میگیرد. طراوت هوا که طلیعه  نوروز است و صدای ترقه بچه ها ‏نوید فرا رسیدن عید را می دهد. این تازگی و شور و غوغا در آخرین چهارشنبه سال یا چهارشنبه سوری به اوج میرسد. ‏در این روز با اینکه مدارس رسما تعطیل نیست ولی عملا تعطیل می شود و با هجوم آوردن دانش آموزان و ساکنان ‏روستا های نزدیک شهر به بازار، جای سوزن انداختن پیدا نمی شود. شهر در این روز ها حالتی دیگر دارد، صاحبان مغازه ‏ها هر کدام با ذوق و سلیقه مخصوص دکان خود را تزئین می کنند. آجیل فروش ها در این روز بازارشان از بقیه گرمتر ‏است زیرا مردم عادت دارند بر طبق سنت، چهارشنبه شب آجیل بخورند که مخلوطی است از کشمش و بادام  و گردو و ‏نخود و تخمه و پسته و غیره است. ‏

هوا که تاریک شد در حیاط منازل و کوچه ها آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند و می گویند "سرخی تو از آن من ‏زردی من از آن تو" غذای شام شب چهارشنبه حتما باید برنج باشد بعد از شام پسران جوان طنابی برداشته و به بام ‏همسایه ها می روند و آویزان می کنند و صاحب خانه برای شان شیرینی و آجیل و پول به این طناب می بندد  از مراسم ‏دیگر شب چهرشنبه "قاشق زنی" است . کسانی که مشکلی دارند چادری بر سر می کشند و در تاریکی به در خانه ‏ها می روند و در خانه را با قاشق می زنند. صاحب خانه مقداری مواد غذایی مخصوص درست کردن آش و یا آجیل ‏مشکل گشا ( نخود برشته، کشمش، بادام، توت خشک شده و غیره ) در کاسه آنان می ریزد. روز بعد این آجیل بین ‏همسایه تقسیم می شود . از مواد آش نیز آش می پزند و به همسایگان می دهند. فلسفه قاشق زنی آن بود که ‏اهالی یک محل بطور غیرمستقیم متوجه می شدند  یکی از همسایه ها مشکلی دارد و مردم نیکوکار با پادرمیانی ‏بزرگتر های محل به حل مشکل می پرداختند. ‏

تا نیمه های شب صدای بزن و بکوب گوش ها را نوازش می دهد و سرانجام مردم خسته از یک تفریح یک روزه و لذت بخش به ‏خواب می روند ‏

عیر از آنچه گفته شد و در تمامی شهر های ایران انجام می شود، برخی رسوم در بعضی از استانهای ایران ، مخصوص به خود ‏است که در این نوشته به برخی از آنها اشاره می شود:‏

‏1- استان آذربایجان شرقی

تبریزی ها در شب چهارشنبه سوری به روی هم آب یا گلاب می پاشند و معتقدند آب پاشیدن، زندگی را با سعادت قرین می کند. از دیگر رسوم ضروری ‏این شب، فرستادن خُنچه از منزل داماد به منزل عروس است. در این خنچه معمولاً میوه،شیرینی، گلدانهای پرگل، ماهی و خلعت(پارچه) برای خانواده ی ‏عروس و خود عروس گذارده می شود. دختران دم بخت تبریزی هنگام پریدن از روی آتش می خوانند:

‏« بختم آچیل چهارشنبه» یعنی: چهارشنبه! بختم را بازکن.

‏2- استان آذربایجان غربی

خانواده های ارومیّه ای در این شب به خانه ی مسن ترین فرد فامیل می روند و به خوردن آجیل سرگرم می شوند. آجیل حتماً باید از هفت نوع خوراکی ‏تهیه شود. این هفت نوع خوراکی می تواند از بین خوراکیهای زیر باشد

انجیر، کشمش، مویز، خرما، توت خشک، فندق، بادام، گردو، سنجد، نخودچی، آب نبات، تخمه بدون نمک، باسلق، برنجک(برنج بوداده) برگه هلو، برگه ‏زردآلو و گندم برشته. کسی که مرادی و حاجتی دارد، باید تقسیم آجیل را به عهده بگیرد تا مرادش برآورده شود.

‏3- استان اردبیل

در مغان، مردم پیش از طلوع آفتاب روز چهارشنبه، دسته جمعی به کنار رودخانه می روند، آتشی بر می افروزند و جوانان در آنجا به سوارکاری می ‏پردازند و هنگام بازگشت، زنان ظرف هایشان را از آب رودخانه پر می کنند و به خانه می آورند و آب آن را به دور و برخانه می پاشند که با این کار، ‏سال جدید، سالی سرشار از روشنی و زلالی و پاکی خواهد بود.

‏4- استان بوشهر

بوشهری ها پس از آتش افروزی در خانه هایشان و پریدن از روی آن، باقایق از روی آب می گذرند و معتقدند با این کار نحسی این شب از بین می رود. ‏در ضمن کوزه ی نویی را که تا آن زمان استفاده نکرده اند، به دیوار می زنند تا شکسته شود تا بلا و بدبختی، مثل کوزه شکسته شود.

‏5- استان خراسان

در خراسان مراسم کوزه شکستن به این طریق است که درون کوزه های کهنه مقدار نمک که علامت شور بختی است و مقداری ذغال که علامت سیاه ‏بختی است و یک سکه کم ارزش پول می ریزند و تمام افراد خانواده آن را به دور سر می چرخانند و آخرین نفر کوزه را از پشت بام به کوچه پرت می ‏کند و می گوید:

‏«درد و بلام توکوزه

راه بیفته بره تو کوچه»

در بعضی از نقاط خراسان در این شب به جای آش، چهار نوع پلو می پزند. این پلوها عبارتند از: رشته پلو، عدس پلو، زرشک پلو و ماش پلو که معمولاً ‏به فقرا، نزدیکان و همسایگان می دهند. در آجیل خراسانی ها مطلقاً نمک وجود ندارد، چون نمک را علامت شوربختی می دانند.

‏6- استان خوزستان

در اهواز ،پس از پریدن از روی آتش، مراسم قاشق زنی انجام می گیرد که خانواده ها، خوراکی یا آجیل شور و شیرین در ظرف قاشقزنان می ریزند.

‏7- استان سیستان و بلوچستان

در سیستان مردم گونی، پتو و نمد کهنه را به صورت گلوله در می آورند و آن را در غروب آخرین چهارشنبه سال، آتش می زنند و معتقدند که نحوست ‏این شب با این عمل از بین می رود.

‏8- استان فارس

در شیراز برای گشودن بخت دختران در شب چهارشنبه سوری به سعدیه می روند و از آب استخر سعدیه بر سر وروی دختران می ریزند. زنان نیز با ‏ریختن این آب به روی خود، معتقدند که مهرشان در دل شوهر بیشتر می شود. در این شب زنان برای برآورده شدن حاجاتشان زیر منبر مسجد جامع شهر ‏دعا می خوانند و پس از دعا خواندن، حلوا و آش می پزند.

‏9- استان کردستان

مردم کردستان مخصوصاًروستائیان، دسته جمعی به صحرا و کنار چشمه سارها می روند و پس از مدتی که به شادی و پایکوبی و کشتی گرفتن گذراندند، ‏هنگام مراجعت به خانه، هرکسی مقداری سنگریزه جمع می کند و بدون آنکه به پشت سرخود نگاه کند، سنگریزه را از روی شانه به عقب پرتاب می کند ‏و بدین ترتیب بلا و آفت را از خود دور می سازد.

از دیگر مراسم این شب، شال اندازی است که عده ای از جوانان بالای پشت بام خانه ها و کنار درها و پنجره های همسایگان و ثروتمندان می روند و ‏ضمن خواندن سرود و تصنیف، از دریچه ای ،شال را آویزان می کنند. اهل خانه هدیه ای را به شال می بندند که معمولاً سکه، تخم مرغ، شاخه نبات، کله ‏قند، جوراب یا نخودچی و کشمش است.

‏10- استان کرمان

در کرمان مقداری ذغال، نمک، سکه ی کم ارزش پول و کمی نان درکوزه خالی می ریزند و شب چهار شنبه سوری آن را از بالای بام به کوچه پرتاب ‏می کنند تا بلا و کمبود از همه چیز مخصوصاً از آنچه در کوزه است دور شود.

‏11- استان گیلان

در روستاهای اطراف رشت، غروب شب چهارشنبه سوری، در پنج منطقه پوشال برنج را با فاصله کنار هم می چینند، سپس آنها را آتش می زنند و برای ‏دفع چشم زخم، اسپند در آتش می ریزند و افراد هرخانواده از بزرگ به کوچک، سه مرتبه از روی آن می پرند و این ترانه را به گویش گیلکی می ‏خوانند:

‏«گل گل چهارشنبه 

به حق پنجشنبه 

نکبت بی شه  

دولت بی یه 

زردی بی شه 

سرخی بی یه»

یعنی: آتش سرخ چهار شنبه! به حق پنجشنبه نکبت برود، دولت بیاید. زردی برود، سرخی بیاید.

پس از پریدن از روی آتش ترقه در می کنند به این معنی که از نحوست چهارشنبه در امان باشند.

در این شب خورشت«ترشه تره» می پزند و آن را با کته، ماست و دوغ می خورند. صبح فردا (روز چهارشنبه) خاکستر برجای مانده از آتش شبانه را ‏جمع می کنند و پای درختان میوه می ریزند به این نیّت که درختان بارورشوند و میوه ی بیشتری بدهند.

‏12- استان لرستان

در این شب در خرم آباد هیزم را به هفت دسته تقسیم می کنند و با فاصله های معینی در یک ردیف می چینند و آتش می زنند و باخواندن

‏«زردی مه د تو، سرخی تو د مه» 

یعنی: زردی من از تو و سرخی تو از من و از روی آن می پرند.

‏13- استان مازندران

در روستاهای مازندران در شب چهار شنبه سوری، علاوه برکشتی گرفتن و اسپند دودکردن، انواع آشها پخته می شود از جمله «آش هفت ترشی» که از ‏هفت نوع سبزی و هفت نوع ترشی و هفت نوع حبوبات در آن استفاده می شود و نیز«گزنه آش » که یکی از سبزی های مصرفی در آن، گزنه است. ‏اعتقاد براین است که خوردن این آش بسیاری از بیماریها و کسالتها را از بین می برد.

‏14- استان مرکزی

در این استان، علاوه بر مراسم آتش بازی، برای آمرزش اموات مقداری خرما یا شکر پنیر تهیه می کنند؛ و یا حلوا درست می کنند و سرگذر می ایستند و ‏به عابران تعارف می کنند. هر رهگذر وظیفه دارد یک دانه بردارد و قبل از خوردن، برای آمرزش اموات خیرات دهنده، حمد و سوره ای بخواند و ‏سپس خوراکی را بخورد.‏

 


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ